História

Hokejbal je najúspešnejším kolektívnym športom v samostatnej ére Slovenskej republiky. HEL je hlavným a jediným dodávateľom hráčov pre potreby Slovenskej hokejbalovej reprezentácie. Je zároveň najkvalitnejšou súťažou sveta v tomto krásnom športe. Pozrime sa teda trošku do histórie.

Tradícia hokejbalu, ako veľmi uznávaného a vyhľadávaného športu, je na Slovensku bohatá. Organizovaná Bratislavská súťaž začala písať svoju históriu už v 70. rokoch 20. storočia, no treba povedať , že hokejbal sa hral na sídliskách v neorganizovanej forme už v 50. rokoch v povojnovom období.

foto-historia-7

HEL, pod vtedajším názvom Slovenská Hokejbalová Extraliga, začala písať svoju históriu v roku 1989. Historicky prvým víťazom súťaže sa stali hráč L. Guerrera Bratislava a začali tak 23 ročnú nadvládu bratislavských klubov. Súťaž sa do roku 2006 hrala systémom 4 hráči v poli + brankár. Od sezóny 2006/2007 sa prešlo na klasický hokejový model 5 hráčov v poli + brankár.

foto-historia-6

24 ročná hegemónia bratislavských klubov

Sila zakladateľských tímov sa jednoznačne prejavovala v prvých troch desaťročiach Extraligy . Dá sa dokonca povedať, že išlo o totálnu nadvládu bratislavských klubov ŠHBK Ružinov a LG Doprastav Bratislava. Títo dvaja giganti si podelili prvenstvo v HEL celkovo 24 krát v rade

ruzinov lg-champs

Dominanciu bratislavských tímov narušila Nitra. Nitrianski Rytieri ovládli HEL na dlhých 5 rokov v období rokov 2011 až 2015. Káder Rytierov zároveň tvoril kostru reprezentácie SR, ktorá získala dve zlaté medaily na svetových šampionátoch v rokoch 2013 a 2015.

nitra-champs

 

Novým v klube šampiónov sa premiérovo ocitol v roku 2016 Martin. Zavŕšil tak dlhé čakanie na titul po 7 finálových účastiach.

martin-majster